piątek, 17 grudnia 2010

Debata Uwolnij Myślenie w Centrum Nauki Kopernik


fot. Albert Zawada/Agencja Gazeta

Pełny zapis audio debaty, która odbyła się w Centrum Nauki Kopernik 1 grudnia 2010 roku.
Ze stron Centrum Nauki Kopernik:

Zapraszamy na inaugurację cyklu debat „Uwolnij myślenie. Spotkania humanistów z przyrodnikami” - 1 grudnia, o godzinie 19:00.
Ta inicjatywa,  realizowana wspólnie z  Centrum Myśli Jana Pawła II jest jednym z pierwszych, niezwiązanych z wystawami  działań programowych Centrum Nauki Kopernik w nowym budynku.
„Uwolnij myślenie” dąży do zbliżenia dwóch światów – przyrodników i humanistów. Z niepokojem obserwujemy, że rozwój nauki powoduje coraz większe problemy  komunikacyjne i tworzy mur między naukami przyrodniczymi i humanistycznymi. W trakcie siedmiu comiesięcznych spotkań postaramy się stworzyć  wspólną przestrzeń porozumienia i wymiany poglądów.
Pierwsza debata, zatytułowana „Nauka w ryzach kultury” pomoże odpowiedzieć na pytanie, w jaki sposób badania naukowe, sposób ich prowadzenia i kierunki zależą od kultury, w której proces ma miejsce. Czy kultura ogranicza naukę? Jak wpływa nauka na kulturę? Dyskusję zainaugurują prof. Maria Poprzęcka, prof. Krzysztof Meissner oraz prof. Jerzy Vetulani, który zgodził się przyjąć również rolę moderatora dyskusji. Jako ekspertów zaprosiliśmy wybitnych naukowców, dziennikarzy, prawników oraz przedstawicieli świata kultury. W kolejnych odcinkach cyklu goście dyskutować będą m.in. o tym czym jest życie, jak powstało życie na ziemi oraz skąd się bierze świadomość i tożsamość.   

Głos zabrali kolejno:
Piotr Kossobudzki, wicedyrektor Centrum Nauki Kopernik
Piotr Dardziński, dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II
prof. Jerzy Vetulani, neurobiolog
prof. Maria Poprzęcka, historyk sztuki
prof. Krzysztof Meissner, fizyk 
prof. Maria Poprzęcka
prof. Krzysztof Meissner
prof. Jerzy Vetulani
prof. Maria Poprzęcka
prof. Krzysztof Meissner
prof. Jerzy Vetulani
prof. Ewa Wipszycka-Bravo, historyk starożytności
prof. Mirosław Kofta, psycholog społeczny
o. prof. Jacek Salij
prof. Andrzej Kajetan Wróblewski, historyk fizyki
prof. Andrzej Dłużniewski
prof. Łukasz Turski, fizyk
prof. Andrzej Paszewski, genetyk
(?)
dr Tomasz Rakowski, etnolog
prof. Jerzy Vetulani
prof. Aleksander Bursche, archeolog
dr Leszek Bosek, prawnik
prof. Maria Poprzęcka
prof. Krzysztof Meissner
prof. Jerzy Vetulani

Zapis debaty w formie wideo, w odcinkach na stronach Uwolnij Myślenie

czwartek, 9 grudnia 2010

Co to jest DNA


Prof. Marian Kozielski opowiada o tym co to jest DNA. Po raz kolejny sprawdzamy Wikipedię, tym razem z Markiem Mazurkiewiczem. Jak zmienić kod DNA w komórce, do czego może posłużyć manipulacja DNA, kilka filozoficznych rozważań na ten temat i kilka dygresji.
Z Wikinews na temat rewolucji w biologii:
Na specjalnej konferencji prasowej naukowcy z amerykańskiej agencji kosmicznej donieśli o odkryciu bakterii, w której kodzie genetycznym zidentyfikowano arsen. To pierwsza znana forma życia na Ziemi, w której pierwiastek inny niż tlen, węgiel, wodór, azot, czy fosfor składa się na strukturę DNA.

Z Wikipedii o DNA:
Kwas deoksyrybonukleinowy (dawn. kwas dezoksyrybonukleinowy), w skrócie DNA (od ang. Deoxyribonucleic acid) – wielkocząsteczkowy organiczny związek chemiczny należący do kwasów nukleinowych. Występuje w chromosomach i pełni rolę nośnika informacji genetycznejorganizmów żywych.

czwartek, 2 grudnia 2010

Geologia


Rozmowa z dr Zbigniewem Reminem - geologiem z Uniwersytetu Warszawskiego, który kandyduje - w kategorii Naukowiec/Instytucja naukowa - w VI edycji konkursu "Popularyzator Nauki", organizowanego przez serwis Nauka w Polsce PAP przy współpracy Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Zdjęcie z dzisiejszego dnia ze strony www.geopic.pl
biotyt_granit_biotite_granite 
autor [author]: Emilia Jarochowska
gdzie [where]: Pikes Peak, Kolorado [Pikes Peak, Colorado]
wiek [age]: prekambr, około 1.1 mld lat [Precambrian, about 1.1 billions of years]
Dziś kryształy biotytu bezpośrednio w batolicie Pikes Peak o wieku ponad jednego miliarda lat – dokładnie 1.08 Ga. Batolit to zwykle pokaźnych rozmiarów struktura geologiczna, odsłonięta na powierzchni, utworzona z zastygłej we wnętrzu ziemi magmyBatolitami nazywamy ciała skalne mające zwykle dosyć dużą powierzchnię – kilkadziesiąt kilometrów kwadratowych. Skały tworzącebatolity nazywane są skałami plutonicznymi. Jedną z takich skał są różnego rodzaju granitoidy [taki jak np. na zdjęciu]. Kryształy biotytu na fotografii mają po kilka cm długości [skala ma 5 cm].