sobota, 17 grudnia 2011

Higgs


Dziś o zbliżającym się odkryciu rozmawiamy w studiu Radia Wnet z panią prof. Marią Krawczyk (Instytut Fizyki Teoretycznej Wydział Fizyki UW) i prof. Marianem Kozielskim (Politechnika Warszawska). Wkrótce lista pytań zadanych podczas audycji.

Niektóre pytania zadane podczas audycji:

  1. Czy mówimy o cząstce Higgsa czy bozonie Higgsa? 
  2. Czy cząstka Higgsa jest opisywana w Modelu Standardowym, czy poza nim? Wiemy przecież, że Model Standardowy nie opisuje 96% Wszechświata.
  3. Na czym polega oddziaływanie na poziomie mikroświata?
  4. Z punktu widzenia oddziaływań podstawowych jak wygląda pole Higgsa i zaproponowane w latach 60 XX wieku modele.
  5. Jaki udział w budowie i działaniach Zderzacza Hadronów (LHC) mają polscy naukowcy?
  6. Dlaczego przy zderzeniach powstają nowe cząstki?
  7. W czym na poziomie kwantowym wyraża się siłę?
  8. Czy teoria przewiduje, że cząstki Higgsa produkują masę elektronów?
  9. Skąd wiemy, że w 2012 roku będą znane wyniki badań?


Poniżej tekst jaki otrzymaliśmy od rzecznika Narodowego Centrum badań Jądrowych w Świerku będącego jednocześnie Pełnomocnikiem Dziekana Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego do spraw upowszechniania wyników badań:

Eksperymenty ATLAS i CMS prezentują wyniki poszukiwań cząstki Higgsa

13 grudnia 2011

Na seminarium, które odbyło się dziś w CERNie eksperymenty ATLAS i CMS zaprezentowały stan swoich poszukiwań bozonu Higgsa ramach Modelu Standardowego. Wyniki te są oparte na analizie znacznie większej ilości danych niż zaprezentowane na letnich konferencjach. Taka ilość danych pozwala na znaczny postęp w poszukiwaniach cząstki Higgsa, ale nie jest wystarczająca na jednoznaczne stwierdzenie czy cząstka Higgsa istnieje czy nie. Podstawowy wniosek to stwierdzenie, że jeśli bozon Higgsa w ramach Modelu Standardowego istnieje to jego masa jest ograniczona do zakresu 116-130 GeV przez eksperyment ATLAS i do zakresu 115-127 GeV przez CMS.
Pewne rodzące nadzieje ślady zostały zaobserwowane przez oba eksperymenty w tym zakresie mas, ale nie są one na tyle silne by można było ogłosić odkrycie.

Bozony Higgsa, jeżeli istnieją, żyją bardzo krótko i rozpadają się na wiele sposobów. Odkrycie polega na obserwacji cząstek pochodzących z rozpadu, a nie samych bozonów Higgsa. Zarówno ATLAS jak CMS przeanalizowały wiele kanałów rozpadu i oba eksperymenty obserwują małe nadwyżki w obszarze niskich mas, który nie został jeszcze wykluczony.

Każda nadwyżka wzięta z osobna nie jest bardziej istotna statystycznie niż wylosowanie szóstki w dwóch rzutach kością pod rząd. To co jest interesujące to fakt, że jest kilka niezależnych pomiarów wskazujących na obszar między 124 a 126 GeV. Jest stanowczo za wcześnie by stwierdzić, że ATLAS lub CMS odkryły bozon Higgsa, ale te zaktualizowane wyniki wzbudzają wielkie zainteresowanie w społeczności fizyków wielkich energii.

„Ograniczyliśmy najbardziej prawdopodobny region masy bozonu Higgsa do 116-130 GeV i w ciągu ostatnich kilku tygodni zaczęliśmy obserwować intrygującą nadwyżkę przypadków w okolicy masy 125 GeV” wyjaśnia Fabiola Gianotti rzeczniczka eksperymantu ATLAS. „Te nadwyżki mogą być fluktuacją, ale może to być też coś bardziej interesującego. Nie możemy sformułować żadnych konkluzji na tym etapie. Potrzebujemy głębszych analizy i więcej danych. Zważywszy na doskonałe działanie LHC w tym roku, nie będziemy musieli czekać długo na wystarczającą ilość danych by rozwiązać tę zagadkę w roku 2012.”

„Nie możemy wykluczyć obecności bozonu Higgsa w ramach Modelu Standardowego między 115 i 127 GeV w związku z niewielką nadwyżką przypadków w tym obszarze, która pojawia się spójnie w pięciu niezależnych kanałach.” wyjaśnił Guido Tonelli, rzecznik eksperymentu CMS. „Nadwyżka jest najbardziej zgodna z bozonem Higgsa w ramach Modelu Standardowego w okolicy 124 GeV i poniżej, ale znaczącość statystyczna nie jest wystarczająco duża by powiedzieć cokolwiek rozstrzygającego. Na dzień dzisiejszy, to co obserwujemy jest zgodne tak z fluktuacją tła jak z obecnością bozonu. Ulepszone analizy i dodatkowe dane dostarczone w 2012 roku przez tę wspaniałą maszynę udzielą definitywnej odpowiedzi.”

W ciągu nadchodzących miesięcy oba eksperymenty będą nadal ulepszały swoje analizy przed zimowymi konferencjami z fizyki cząstek elementarnych w marcu. Rozstrzygające stwierdzenie o istnieniu bądź nie bozonu Higgsa wymaga jednak zebrania większej ilości danych i jest mało prawdopodobne przed połową 2012 roku.

Model Standardowy to teoria, której fizycy używają do opisu zachowania cząstek elementarnych i oddziaływań między nimi. Teoria ta doskonale opisuje zwykłą materię, z której zbudowani jesteśmy my i cały widzialny Wszechświat. Model Standardowy nie opisuje jednak 96% Wszechświata, która jest dla nas niewidzialna. Jeden z podstawowych punktów programu fizycznego LHC to wyjście poza Model Standardowy, a bozon Higgsa może być tu kluczowy.

Znalezienie Bozonu Higgsa w ramach Modelu Standardowego potwierdziłoby teorię wysuniętą w latach 60-tych XX wieku, ale istnieją też inne możliwe warianty bozonu Higgsa związane z teoriami wykraczającymi poza Model Standardowy. Bozon Higgsa w Modelu Standardowym nadal może wskazywać drogę do nowej fizyki poprzez subtelności w jego zachowaniu, które mogą się pojawić tylko po analizie dużej liczby jego rozpadów. Ewentualne odkrycie Bozonu Higgsa spoza Modelu Standardowego, co jest poza zasięgiem eksperymentów przy LHC przy obecnej ilości zebranych danych, bezpośrednio otwierałby drzwi do nowej fizyki, natomiast brak bozonu Higgsa z Modelu Standardowego wskazywałby silnie na nową fizykę w zasięgu docelowej energii LHC, której osiągnięcie jest planowane na 2014 rok. Niezależnie od tego czy eksperymenty ATLAS i CMS wykażą w nadchodzących miesiącach, że bozon Higgsa z Modelu Standardowego istnieje, czy nie, program LHC otwiera drogę do nowej fizyki.



wtorek, 1 listopada 2011

Przyspieszający Wszechświat



24 października 2011 roku, o godz. 16:30, w SDD Wydziału Fizyki UW odbyło się wspólne konwersatorium  im.Jerzego  Pniewskiego  i im. Leopolda Infelda,  prof. dr hab. Marek Demiańnski  z  Instytutu Fizyki Teoretycznej, Wydzialu  Fizyki UW  wygłosił  referat zatytułowany:

Przyspieszający Wszechświat 

Streszczenie: Tegoroczna Nagroda Nobla z fizyki została przyznana trzem astronomom, którzy korzystając z obserwacji supernowych typu Ia wykazali, że obecnie tempo rozszerzania sie Wszechświata zamiast, jak się spodziewano, maleć - rośnie. Przedstawie najważniejsze dane obserwacyjne, które doprowadziły do tego zaskakujacego odkrycia oraz niektóre zaproponowane modele, tak zwanej ciemnej energii i sposoby ich obserwacyjnej weryfikacji. Referat zorganizowany przez Instytut Fizyki Doświadczalnej, Instytut Fizyki Teoretycznej, Polskie Towarzystwo Fizyczne Oddział Warszawski.  Jacek Baranowski, Jerzy Kijowski,  Marek Napiórkowski, Czesław Radzewicz,  Grzegorz Wilk.

Dalekie obszary Wszechświata
prof. dr hab. Marek Demiański
Edwin Hubble

Andromeda
prof. dr hab. Marek Demiański
Andromeda
Galaktyka NGC 1232
Pomiar odległości przy użyciu paralaksy

prof. dr hab. Marek Demiański

Temperatura Wszechświata
Sposób pomiaru odległości przy użyciu supernowych jako świec standardowych



prof. dr hab. Marek Demiański

prof. dr hab. Marek Demiański

czwartek, 16 czerwca 2011

Mikrofilary na Uniwersytecie



Po raz pierwszy audycja prowadzona z Wydziału Fizyki Uniwesytetu Warszawskiego przy ulicy Hożej 69 w Warszawie. Prof. Marian Kozielski podczas rozmowy z dr Wojciechem Pacuskim wyjaśniają zagadnie nia związane z powstającym mikrolaserem emitującym światło żółte. Co to jest kropka kwantowa, mikrofilar i do czego mogą służyć.





niedziela, 12 czerwca 2011

Po co nam płeć? III Debata



Pełny zapis debaty nagrany we współpracy podkastu Nauka XXI wieku (Radio Wnet) z Centrum Nauki Kopernik ze strony http://www.uwolnijmyslenie.pl:

Płeć: niby prosta sprawa - już całkiem małe dzieci wiedzą, czym różnią się chłopcy od dziewczynek. I... niestety, taka wiedza pozostaje nam często na resztę życia. A sprawa wcale nie wygląda tak jednoznacznie. Wystarczy spytać o to genetyka, który co i raz ze zdumieniem odkrywa, że osoba, która pozornie wygląda na kobietę, genetycznie wcale nią nie jest. Że mężczyzna, który "na oko" na wszelkie atrybuty swojej płci, w genetycznym zapisie przestaje być już taki jednoznacznie określony.

A co powie o płci psycholog? Czy rodzimy się z poczuciem płciowej tożsamości, czy zaszczepia nam je kultura? Czy wychowaniem można zmienić to, czy ktoś czuje się mężczyzną, a ktoś inny kobietą?  Czy zatem osoba o określonej psychologicznie płci może przez jakąś biologiczną pomyłkę trafić do nieodpowiedniego ciała? I jak to zmienić? A co na to filozofia? A religia? Jak boski podział na mężczyznę i kobietę ma się do odkryć współczesnej nauki?
I czy może wobec tego płeć jest tylko spadkiem ewolucji?  Czy to fanaberia czy konieczność?
Na te (no, przynajmniej niektóre) pytania postaramy się uzyskać odpowiedzi podczas trzeciej z cyklu naszych debat: Uwolnij myślenie! Spotkania przyrodników z humanistami wokół współczesnej nauki.

Zapraszamy na dyskusję pt.: Po co nam płeć?

rozmawiać będą:
dr Aneta Brzezicka, psycholog, Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej
prof. Jadwiga Jaruzelska, genetyk, Instytut Genetyki Człowieka PAN
prof. Zbigniew Stawrowski, filozof, Instytut Politologii UKSW, „Instytut Myśli Józefa Tischnera”
moderator: Andrzej Szozda

czwartek, 2 czerwca 2011

Nanorobotyka



Najbardziej interesująca dziedzina łącząca nauki techniczne to nanorobotyka. Wprawdzie prace jeszcze nie są ukończone, ale wyobraźnia podpowiada nam wiele zastosowań nanorobotów, które będą mogły skutecznie leczyć raka, a nawet poprawiać DNA. Podczas audycji rozmawiamy o tym jaka jest skala nanorobotów w odniesieniu do naszej rzeczywistości makro.

wtorek, 24 maja 2011

Testowanie dozymetru wyższym napięciem

Zagadka wysokich wskazań dozymetru po woli się wyjaśnia. Na filmie widać jak wyższe napięcie wejściowe może zmienić jego wskazania. Podczas moich pomiarów używałem bateryjki 9 V, ale w czasach, gdy urządzenie było projektowane stosowano zupełnie inną technologię produkcji takich baterii. W każdym razie napięcie na bateryjce 9V nie przekracza 9 V. Na filmie podane napięcie to ok 12V a wskazania nie są tak wysokie jak podczas wcześniejszego nagrania, prezentowanego w podkaście.

sobota, 9 kwietnia 2011

II Debata Uwolnij Myślenie w Centrum Nauki Kopernik (19)



Pełny zapis debaty nagrany we współpracy podkastu Nauka XXI wieku (Radio Wnet) z Centrum Nauki Kopernik.
ze strony http://www.uwolnijmyslenie.pl:

W II debacie, która odbyła się 17 marca 2011 roku wzięło udział ponad dwieście osób. Zaprosiliśmy na nią wybitnych uczonych: filozofa, cybernetyka i neurobiologa. Tematem spotkania był "Umysł w mózgu czy mózg w umyśle? Nauka na tropie świadomości". 
„Nie ma nic bliższego człowiekowi niż umysł – powiedział słynny amerykański neurobiolog Antonio Damasio. – A jednak poszukujących jego źródeł i mechanizmów czeka wyprawa w dziwne i egzotyczne krainy”. 

W debacie wzięli udział:

Prof. Włodzisław Duch (Computational Intelligence Laboratory,
Katedra Informatyki Stosowanej, Uniwersytet Mikołaja Kopernika)

Prof. Stanisław Judycki (Katedra Teorii Poznania, Katolicki Uniwersytet Lubelski i Uniwersytet Gdański),
"Dusza - ciało": kilka podstawowych kwestii - dokument udostępniony po debacie

Prof. Leszek Kaczmarek (Pracownia Neurobiologii Molekularnej,
Instytut Biologii Doświadczalnej im. Nenckiego)

Moderator:
Olga Woźniak, Centrum Nauki Kopernik

sobota, 26 marca 2011

Fukushima, katastrofa czy awaria?



Prezentacja ppt na temat awarii

Z Wikinews:

sobota, 12 marca 2011

Awaria elektrowni jądrowej Fukushima I

Ostatnie wiadomości
Wstrząsy wtórne w północno-wschodniej części Japonii
Cesarz Japonii "głęboko zaniepokojony" kryzysem nuklearnym wygłosił orędzie do narodu
Niemcy: moratorium atomowe po awarii nuklearnej w Japonii
Korea dostarczy Japonii kwas borowy
Japonia: wysoki poziom promieniowania wokół elektrowni Fukushima Daiichi, rośnie ryzyko eksplozji
Multimedia w Wikimedia Commons
W elektrowni atomowej Fukushima I zlokalizowanej na północy Japonii, około 250 km od Tokio doszło w sobotę do eksplozji wodoru w wyniku której zawaliły się dach i ściany budynku w którym znajduje się jeden z reaktorów elektrowni. Według informacji podawanych przez japońską agencję Kyodo w wyniku eksplozji nikt nie zginął, a cztery osoby zostały ranne.

Elektrownia Fukushima I
Rzecznik rządu Japonii Yukio Edano poinformował, że w wyniku wybuchu nie doszło do uszkodzenia osłony reaktora, a wybuch nie doprowadzi do wycieku radioaktywnego na dużą skalę. Podczas konferencji podano, że w elektrowni pracuje obecnie specjalna ekipa ratownicza, a poziom radioaktywności wzrasta w przewidywany wcześniej sposób. Przedstawiciel rządu dodał, że na wypadek negatywnego rozwoju wydarzeń władze zbierają i rozdysponowują zapasy jodu.
W ciągu minionej doby poziom promieniowania radioaktywnego wokół elektrowni wzrastał bardzo szybko, momentami przekraczając nawet ośmiokrotnie dopuszczalne normy. Według informacji pozyskanych przez agencje prasowe poziom promieniowania aktualnie już spada, jednak wciąż przekracza normy. Zarząd firmy Tokyo Electric Power Co. (TEPCO) obsługującej większość japońskich elektrowni w tym wydał oświadczenie, w którym poinformował, że utracono również możliwość kontroli ciśnienia w trzech reaktorach elektrowni Fukushima I i Fukushima II. Gdy ciśnienie osiągnie poziom niebezpieczny może okazać się koniecznym dokonanie kontrolowanego wycieku radioaktywnego.
Japońska Komisja Bezpieczeństwa Nuklearnego poinformowała, że z rejonów obydwu elektrowni ewakuowano ponad 51 tysięcy ludzi. Ewakuacja objęła 20 kilometrowy obszar wokół obydwu elektrowni. Na zagrożone tereny udał się osobiście premier Japonii Naoto Kan.
Na terenach dotkniętych piątkowym trzęsieniem ziemi i tsunami znajduje się osiem elektrowni jądrowych:

  • Fukushima Daiichi (Fukushima I) - 3 reaktory wyłączone, 3 w trakcie planowego przeglądu technicznego
  • Fukushima Daini (Fukushima II) - 4 reaktory, wszystkie automatycznie wyłączone
  • Hamaoka - 3 reaktory, 2 normalnie pracują, jeden w trakcie planowego przeglądu technicznego
  • Higashidori - 1 reaktor, w trakcie planowego przeglądu technicznego
  • Kashiwazaki-Kariwa (największa elektrownia jądrowa na świecie) - 7 reaktorów, 4 normalnie pracują, 3 nie pracowały w momencie trzęsienia ziemi
  • Onagawa - 3 reaktory, wszystkie automatycznie wyłączone
  • Tokai - 1 reaktor, automatycznie wyłączony
  • Tomari - 3 reaktory, wszystkie normalnie pracują.

W momencie, gdy wstrząsy, mierzone przez akcelerometry elektrowni, przekroczyły dopuszczalne poziomy, urządzenia samoczynnie wprowadziły do rdzeni pręty pochłaniające neutrony, co spowodowało zatrzymanie przebiegających w reaktorach reakcji rozszczepiania jąder uranu.


http://pl.wikinews.org/wiki/Japonia:_eksplozja_w_elektrowni_atomowej_Fukushima_I

Odczyt z 26 marca 2011: powyżej 200 jednostek (ale jakich?)

Działanie elektrowni jądrowej:


Inteligentny System Wykrywania Skażeń Promieniotwórczych GAMMAVO

Państwowa Agencja Atomistyki