czwartek, 16 czerwca 2011

Mikrofilary na Uniwersytecie



Po raz pierwszy audycja prowadzona z Wydziału Fizyki Uniwesytetu Warszawskiego przy ulicy Hożej 69 w Warszawie. Prof. Marian Kozielski podczas rozmowy z dr Wojciechem Pacuskim wyjaśniają zagadnie nia związane z powstającym mikrolaserem emitującym światło żółte. Co to jest kropka kwantowa, mikrofilar i do czego mogą służyć.





niedziela, 12 czerwca 2011

Po co nam płeć? III Debata



Pełny zapis debaty nagrany we współpracy podkastu Nauka XXI wieku (Radio Wnet) z Centrum Nauki Kopernik ze strony http://www.uwolnijmyslenie.pl:

Płeć: niby prosta sprawa - już całkiem małe dzieci wiedzą, czym różnią się chłopcy od dziewczynek. I... niestety, taka wiedza pozostaje nam często na resztę życia. A sprawa wcale nie wygląda tak jednoznacznie. Wystarczy spytać o to genetyka, który co i raz ze zdumieniem odkrywa, że osoba, która pozornie wygląda na kobietę, genetycznie wcale nią nie jest. Że mężczyzna, który "na oko" na wszelkie atrybuty swojej płci, w genetycznym zapisie przestaje być już taki jednoznacznie określony.

A co powie o płci psycholog? Czy rodzimy się z poczuciem płciowej tożsamości, czy zaszczepia nam je kultura? Czy wychowaniem można zmienić to, czy ktoś czuje się mężczyzną, a ktoś inny kobietą?  Czy zatem osoba o określonej psychologicznie płci może przez jakąś biologiczną pomyłkę trafić do nieodpowiedniego ciała? I jak to zmienić? A co na to filozofia? A religia? Jak boski podział na mężczyznę i kobietę ma się do odkryć współczesnej nauki?
I czy może wobec tego płeć jest tylko spadkiem ewolucji?  Czy to fanaberia czy konieczność?
Na te (no, przynajmniej niektóre) pytania postaramy się uzyskać odpowiedzi podczas trzeciej z cyklu naszych debat: Uwolnij myślenie! Spotkania przyrodników z humanistami wokół współczesnej nauki.

Zapraszamy na dyskusję pt.: Po co nam płeć?

rozmawiać będą:
dr Aneta Brzezicka, psycholog, Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej
prof. Jadwiga Jaruzelska, genetyk, Instytut Genetyki Człowieka PAN
prof. Zbigniew Stawrowski, filozof, Instytut Politologii UKSW, „Instytut Myśli Józefa Tischnera”
moderator: Andrzej Szozda

czwartek, 2 czerwca 2011

Nanorobotyka



Najbardziej interesująca dziedzina łącząca nauki techniczne to nanorobotyka. Wprawdzie prace jeszcze nie są ukończone, ale wyobraźnia podpowiada nam wiele zastosowań nanorobotów, które będą mogły skutecznie leczyć raka, a nawet poprawiać DNA. Podczas audycji rozmawiamy o tym jaka jest skala nanorobotów w odniesieniu do naszej rzeczywistości makro.