piątek, 17 grudnia 2010

Debata Uwolnij Myślenie w Centrum Nauki Kopernik


fot. Albert Zawada/Agencja Gazeta

Pełny zapis audio debaty, która odbyła się w Centrum Nauki Kopernik 1 grudnia 2010 roku.
Ze stron Centrum Nauki Kopernik:

Zapraszamy na inaugurację cyklu debat „Uwolnij myślenie. Spotkania humanistów z przyrodnikami” - 1 grudnia, o godzinie 19:00.
Ta inicjatywa,  realizowana wspólnie z  Centrum Myśli Jana Pawła II jest jednym z pierwszych, niezwiązanych z wystawami  działań programowych Centrum Nauki Kopernik w nowym budynku.
„Uwolnij myślenie” dąży do zbliżenia dwóch światów – przyrodników i humanistów. Z niepokojem obserwujemy, że rozwój nauki powoduje coraz większe problemy  komunikacyjne i tworzy mur między naukami przyrodniczymi i humanistycznymi. W trakcie siedmiu comiesięcznych spotkań postaramy się stworzyć  wspólną przestrzeń porozumienia i wymiany poglądów.
Pierwsza debata, zatytułowana „Nauka w ryzach kultury” pomoże odpowiedzieć na pytanie, w jaki sposób badania naukowe, sposób ich prowadzenia i kierunki zależą od kultury, w której proces ma miejsce. Czy kultura ogranicza naukę? Jak wpływa nauka na kulturę? Dyskusję zainaugurują prof. Maria Poprzęcka, prof. Krzysztof Meissner oraz prof. Jerzy Vetulani, który zgodził się przyjąć również rolę moderatora dyskusji. Jako ekspertów zaprosiliśmy wybitnych naukowców, dziennikarzy, prawników oraz przedstawicieli świata kultury. W kolejnych odcinkach cyklu goście dyskutować będą m.in. o tym czym jest życie, jak powstało życie na ziemi oraz skąd się bierze świadomość i tożsamość.   

Głos zabrali kolejno:
Piotr Kossobudzki, wicedyrektor Centrum Nauki Kopernik
Piotr Dardziński, dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II
prof. Jerzy Vetulani, neurobiolog
prof. Maria Poprzęcka, historyk sztuki
prof. Krzysztof Meissner, fizyk 
prof. Maria Poprzęcka
prof. Krzysztof Meissner
prof. Jerzy Vetulani
prof. Maria Poprzęcka
prof. Krzysztof Meissner
prof. Jerzy Vetulani
prof. Ewa Wipszycka-Bravo, historyk starożytności
prof. Mirosław Kofta, psycholog społeczny
o. prof. Jacek Salij
prof. Andrzej Kajetan Wróblewski, historyk fizyki
prof. Andrzej Dłużniewski
prof. Łukasz Turski, fizyk
prof. Andrzej Paszewski, genetyk
(?)
dr Tomasz Rakowski, etnolog
prof. Jerzy Vetulani
prof. Aleksander Bursche, archeolog
dr Leszek Bosek, prawnik
prof. Maria Poprzęcka
prof. Krzysztof Meissner
prof. Jerzy Vetulani

Zapis debaty w formie wideo, w odcinkach na stronach Uwolnij Myślenie

czwartek, 9 grudnia 2010

Co to jest DNA


Prof. Marian Kozielski opowiada o tym co to jest DNA. Po raz kolejny sprawdzamy Wikipedię, tym razem z Markiem Mazurkiewiczem. Jak zmienić kod DNA w komórce, do czego może posłużyć manipulacja DNA, kilka filozoficznych rozważań na ten temat i kilka dygresji.
Z Wikinews na temat rewolucji w biologii:
Na specjalnej konferencji prasowej naukowcy z amerykańskiej agencji kosmicznej donieśli o odkryciu bakterii, w której kodzie genetycznym zidentyfikowano arsen. To pierwsza znana forma życia na Ziemi, w której pierwiastek inny niż tlen, węgiel, wodór, azot, czy fosfor składa się na strukturę DNA.

Z Wikipedii o DNA:
Kwas deoksyrybonukleinowy (dawn. kwas dezoksyrybonukleinowy), w skrócie DNA (od ang. Deoxyribonucleic acid) – wielkocząsteczkowy organiczny związek chemiczny należący do kwasów nukleinowych. Występuje w chromosomach i pełni rolę nośnika informacji genetycznejorganizmów żywych.

czwartek, 2 grudnia 2010

Geologia


Rozmowa z dr Zbigniewem Reminem - geologiem z Uniwersytetu Warszawskiego, który kandyduje - w kategorii Naukowiec/Instytucja naukowa - w VI edycji konkursu "Popularyzator Nauki", organizowanego przez serwis Nauka w Polsce PAP przy współpracy Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Zdjęcie z dzisiejszego dnia ze strony www.geopic.pl
biotyt_granit_biotite_granite 
autor [author]: Emilia Jarochowska
gdzie [where]: Pikes Peak, Kolorado [Pikes Peak, Colorado]
wiek [age]: prekambr, około 1.1 mld lat [Precambrian, about 1.1 billions of years]
Dziś kryształy biotytu bezpośrednio w batolicie Pikes Peak o wieku ponad jednego miliarda lat – dokładnie 1.08 Ga. Batolit to zwykle pokaźnych rozmiarów struktura geologiczna, odsłonięta na powierzchni, utworzona z zastygłej we wnętrzu ziemi magmyBatolitami nazywamy ciała skalne mające zwykle dosyć dużą powierzchnię – kilkadziesiąt kilometrów kwadratowych. Skały tworzącebatolity nazywane są skałami plutonicznymi. Jedną z takich skał są różnego rodzaju granitoidy [taki jak np. na zdjęciu]. Kryształy biotytu na fotografii mają po kilka cm długości [skala ma 5 cm].

piątek, 12 listopada 2010

Co to jest Grafen?



Grafit to nie grafen


W audycji rozmawiamy o nagrodzonym tegoroczną Nagrodą Nobla z Fizyki Grafenie. jego możliwych zastosowaniach i właściwościach.

Odpowiadamy też na pytania słuchaczy:
...chciałbym się dowiedzieć jaka barierę  będą musieli pokonać fizycy i chemicy w przyszlosci aby nadprzewodniki istnialy w temperaturze pokojowej. Wiem ze to wynika z uporzadkowania atomow w przewodniku i wraz ze spadkiem temperatury maleje entropia, czyli nieuporzadkowanie, co zwiększa przewodnictwo, czy tez zmniejsza opor (możliwe, że się myle bo to moje osobiste przypuszczenia). Temat jest tak interesujacy ponieważ taki nadprzewodnik mialby zastosowanie na calym swiecie, jako linie wysokiego napiecia, ponieważ na obecnych instalacjach sa duze straty pradu. Z tego powodu mozna by bylo wytwarzac tanszy prad i transportowac go dalej bez strat. 
Co by było gdyby Ziemia przestała się obracać (zapadłaby sie?) 

Kontakt  - borys@evt.pl
Borys Kozielski 602218851

Licencja Creative Commons
O ile nie jest to stwierdzone inaczej, wszystkie materiały na stronie są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 2.5 Polska. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Creative Commons Polska.

czwartek, 21 października 2010

Centrum Nauki Kopernik


Centrum nauki Kopernik na warszawskim Powiślu niedługo będzie dostępne dla wszystkich chętnych do zapoznania się z niezwykłą ekspozycją. O tym co w najbliższym czasie zdarzy się w związku z tym, jaką ofertę przedstawi CNK w najbliższym czasie również nauczycielom rozmawiam z Katarzyną Nowicką.

wtorek, 5 października 2010

Relacja na żywo z uroczystości ogłoszenia Nagrody Nobla w dziedzinie Fizyki


Andre Geim     Konstantin Nowosiołow  

Nobel w dziedzinie Fizyki za 2010 rok został przyznany za przełomowe badania nad grafenem.
Grafen jest w skali atomowej dwuwymiarową siatką o strukturze plastra miodu złożoną z atomów węgla.Zdjęcie: Alexander Alus, licencjonowanych przez Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0


Okno, w którym mogliśmy śledzić na żywo przebieg uroczystości ogłoszenia wyników:

czwartek, 30 września 2010

Co to jest pole magnetyczne


Profesor Marian Kozielski opowiada o tym co to jest pole magnetyczne, co o nim wiemy w XXI wieku a także odpowiada na pytania słuchaczy.

Co Wikipedia mówi o polu magnetycznym.
Kontakt  - borys@podkast.pl
Borys Kozielski 602218851
Licencja Creative Commons
O ile nie jest to stwierdzone inaczej, wszystkie materiały na stronie są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 2.5 Polska. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Creative Commons Polska.

czwartek, 29 lipca 2010

Cząstki elementarne


Dzisiejsza audycja składa się głównie z odpowiedzi na pytania jednego ze słuchaczy. Łukasz Lubiński prowadzi podkast Energetyka i technika jądrowa.
Pytania Łukasza:


1. Mówi się, że atom to niepodzielna cząstka. Istnieją jednak kwarki, leptony itd. Czy w takim razie kwarki to jeszcze mniejsza część atomu? Czy można powiedzieć, że atom można podzielić? Takiego podziału bodaj dokonał Lederman w książce "Boska cząstka".

2. Jak to jest, że elektrony krążą po określonych orbitach? Dlaczego tylko kwant promieniowania może doprowadzić, do zmiany poziomu kwantowego? Czy istnieją może inne formy wzbudzania elektronów?

czwartek, 22 lipca 2010

Pełne zaćmienie Słońca


Animation of the solar eclipse
 
NASA copyright policy
Nadzwyczajnym gościem audycji jest prof. dr hab. Marek Demiański, który opowie o całkowitym zaćmieniu Słońca, które obserwował w Chile, na Wyspach Wielkanocnych 11 lipca 2010 roku. Co udało się zaobserwować, czy Słońce zwiększa swoją aktywność i czy groźne jest dla nas przebiegunowanie magnetyczne?
Polska strona Wikipedii z informacjami o całkowitym zaćmieniu słońca 11 lipca 2010
Anglojęzyczna strona Wikipedii z informacjami na temat całkowitego zaćmienia słońca 11 lipca 2010
Artykuł prof. Marka Demiańskiego w Wiedzy i Życiu pod tytułem "Nowy, wspaniały wszechświat".
Artykuł prof. Marka Demiańskiego w Wiedzy i Życiu pod tytułem "Ciemności na koniec stulecia"
Prof. Marian Kozielski (z lewej) i prof. Marek Demiański

Zdjęcia wykonane przez Marka Demiańskiego, o których mówiliśmy podczas audycji:







Autorem zdjęć jest Marek Demiański,
Department of Astronomy, Williams College USA.



Lista utworów wykorzystanych w audycji:


Mr Bill Stunes - My little Helper
Proxymo Presents - Alex Kopeikin - Bleached butterfly

piątek, 16 lipca 2010

Fotony i napęd laserowy


Laser, fotony, napęd laserowy, Archimedes wyskakujący z pani i wiele innych tematów w kolejnym odcinku podkastu Nauka XXI wieku.

piątek, 21 maja 2010

Ciemna energia


W dzisiejszej audycji rozmowa z rzecznikiem prasowym Centrum Nauki Kopernik panią Anetą Prymaka, a także sporo tematów z czasopism. Zatrzymaliśmy się dlużej przy tajemnicy czarnej energii. Przypominamy w paru słowach zasadę i historię powstania lasera, który ma już 50 lat

czwartek, 6 maja 2010

Akcja Centrum Nauki Kopernik


Relacja ze spotkania prasowego w Czułym Barbarzyńcy przy ul Dobrej w Warszawie. Spotkanie dotyczyło organizowanego na 8 maja pierwszego odcinka serialu XIX - XXI Powrót do przyszłości.

czwartek, 29 kwietnia 2010

Holowizja kontra 3D


Audycja składa się z dwóch części. W pierwszej omawiane są niektóre zagadnienia związane z nauką z ostatniego tygodnia. W drugiej części omawiamy jeden temat bardziej szczegółowo. Dziś jest tym tematem holografia i spoosby uzyskiwania obrazów trójwymiarowych

poniedziałek, 26 kwietnia 2010

Centrum Nauki Kopernik - rozmowa




Wkrótce w Warszawie na lewym brzegu Wisły, przy samej Wiśle otwarte będzie Centrum Nauki Kopernik. O tym co można będzie w środku zobaczyć, czego doświadczyć opowiada pani Aneta Prymaka.
http://www.kopernik.org.pl/

czwartek, 22 kwietnia 2010

Wulkan gorący


Rozmowa z prof. Marianem Kozielskim z Politechniki Warszawskiej na tematy sygnalizowane przez czytnik RSS dotyczące nauki. Ogniwa paneli baterii słonecznych, energia z wnętrza Ziemi, model Ziemi jako jajka ze stłuczoną skorupką.

czwartek, 11 marca 2010

czwartek, 4 marca 2010