czwartek, 21 października 2010

Centrum Nauki Kopernik


Centrum nauki Kopernik na warszawskim Powiślu niedługo będzie dostępne dla wszystkich chętnych do zapoznania się z niezwykłą ekspozycją. O tym co w najbliższym czasie zdarzy się w związku z tym, jaką ofertę przedstawi CNK w najbliższym czasie również nauczycielom rozmawiam z Katarzyną Nowicką.

wtorek, 5 października 2010

Relacja na żywo z uroczystości ogłoszenia Nagrody Nobla w dziedzinie Fizyki


Andre Geim     Konstantin Nowosiołow  

Nobel w dziedzinie Fizyki za 2010 rok został przyznany za przełomowe badania nad grafenem.
Grafen jest w skali atomowej dwuwymiarową siatką o strukturze plastra miodu złożoną z atomów węgla.Zdjęcie: Alexander Alus, licencjonowanych przez Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0


Okno, w którym mogliśmy śledzić na żywo przebieg uroczystości ogłoszenia wyników:

czwartek, 30 września 2010

Co to jest pole magnetyczne


Profesor Marian Kozielski opowiada o tym co to jest pole magnetyczne, co o nim wiemy w XXI wieku a także odpowiada na pytania słuchaczy.

Co Wikipedia mówi o polu magnetycznym.
Kontakt  - borys@podkast.pl
Borys Kozielski 602218851
Licencja Creative Commons
O ile nie jest to stwierdzone inaczej, wszystkie materiały na stronie są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 2.5 Polska. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Creative Commons Polska.

czwartek, 29 lipca 2010

Cząstki elementarne


Dzisiejsza audycja składa się głównie z odpowiedzi na pytania jednego ze słuchaczy. Łukasz Lubiński prowadzi podkast Energetyka i technika jądrowa.
Pytania Łukasza:


1. Mówi się, że atom to niepodzielna cząstka. Istnieją jednak kwarki, leptony itd. Czy w takim razie kwarki to jeszcze mniejsza część atomu? Czy można powiedzieć, że atom można podzielić? Takiego podziału bodaj dokonał Lederman w książce "Boska cząstka".

2. Jak to jest, że elektrony krążą po określonych orbitach? Dlaczego tylko kwant promieniowania może doprowadzić, do zmiany poziomu kwantowego? Czy istnieją może inne formy wzbudzania elektronów?

czwartek, 22 lipca 2010

Pełne zaćmienie Słońca


Animation of the solar eclipse
 
NASA copyright policy
Nadzwyczajnym gościem audycji jest prof. dr hab. Marek Demiański, który opowie o całkowitym zaćmieniu Słońca, które obserwował w Chile, na Wyspach Wielkanocnych 11 lipca 2010 roku. Co udało się zaobserwować, czy Słońce zwiększa swoją aktywność i czy groźne jest dla nas przebiegunowanie magnetyczne?
Polska strona Wikipedii z informacjami o całkowitym zaćmieniu słońca 11 lipca 2010
Anglojęzyczna strona Wikipedii z informacjami na temat całkowitego zaćmienia słońca 11 lipca 2010
Artykuł prof. Marka Demiańskiego w Wiedzy i Życiu pod tytułem "Nowy, wspaniały wszechświat".
Artykuł prof. Marka Demiańskiego w Wiedzy i Życiu pod tytułem "Ciemności na koniec stulecia"
Prof. Marian Kozielski (z lewej) i prof. Marek Demiański

Zdjęcia wykonane przez Marka Demiańskiego, o których mówiliśmy podczas audycji:







Autorem zdjęć jest Marek Demiański,
Department of Astronomy, Williams College USA.



Lista utworów wykorzystanych w audycji:


Mr Bill Stunes - My little Helper
Proxymo Presents - Alex Kopeikin - Bleached butterfly

piątek, 16 lipca 2010

Fotony i napęd laserowy


Laser, fotony, napęd laserowy, Archimedes wyskakujący z pani i wiele innych tematów w kolejnym odcinku podkastu Nauka XXI wieku.

piątek, 21 maja 2010

Ciemna energia


W dzisiejszej audycji rozmowa z rzecznikiem prasowym Centrum Nauki Kopernik panią Anetą Prymaka, a także sporo tematów z czasopism. Zatrzymaliśmy się dlużej przy tajemnicy czarnej energii. Przypominamy w paru słowach zasadę i historię powstania lasera, który ma już 50 lat

czwartek, 6 maja 2010

Akcja Centrum Nauki Kopernik


Relacja ze spotkania prasowego w Czułym Barbarzyńcy przy ul Dobrej w Warszawie. Spotkanie dotyczyło organizowanego na 8 maja pierwszego odcinka serialu XIX - XXI Powrót do przyszłości.

czwartek, 29 kwietnia 2010

Holowizja kontra 3D


Audycja składa się z dwóch części. W pierwszej omawiane są niektóre zagadnienia związane z nauką z ostatniego tygodnia. W drugiej części omawiamy jeden temat bardziej szczegółowo. Dziś jest tym tematem holografia i spoosby uzyskiwania obrazów trójwymiarowych

poniedziałek, 26 kwietnia 2010

Centrum Nauki Kopernik - rozmowa




Wkrótce w Warszawie na lewym brzegu Wisły, przy samej Wiśle otwarte będzie Centrum Nauki Kopernik. O tym co można będzie w środku zobaczyć, czego doświadczyć opowiada pani Aneta Prymaka.
http://www.kopernik.org.pl/