W II debacie, która odbyła się 17 marca 2011 roku wzięło udział ponad dwieście osób. Zaprosiliśmy na nią wybitnych uczonych: filozofa, cybernetyka i neurobiologa. Tematem spotkania był "Umysł w mózgu czy mózg w umyśle? Nauka na tropie świadomości". „Nie ma nic bliższego człowiekowi niż umysł – powiedział słynny amerykański neurobiolog Antonio Damasio. – A jednak poszukujących jego źródeł i mechanizmów czeka wyprawa w dziwne i egzotyczne krainy”.
Ostatnie wiadomości
Wstrząsy wtórne w północno-wschodniej części Japonii
Cesarz Japonii "głęboko zaniepokojony" kryzysem nuklearnym wygłosił orędzie do narodu
Niemcy: moratorium atomowe po awarii nuklearnej w Japonii
Korea dostarczy Japonii kwas borowy
Japonia: wysoki poziom promieniowania wokół elektrowni Fukushima Daiichi, rośnie ryzyko eksplozji
Multimedia w Wikimedia Commons
W elektrowni atomowej Fukushima I zlokalizowanej na północy Japonii, około 250 km od Tokio doszło w sobotę do eksplozji wodoru w wyniku której zawaliły się dach i ściany budynku w którym znajduje się jeden z reaktorów elektrowni. Według informacji podawanych przez japońską agencję Kyodo w wyniku eksplozji nikt nie zginął, a cztery osoby zostały ranne.
Elektrownia Fukushima I
Rzecznik rządu Japonii Yukio Edano poinformował, że w wyniku wybuchu nie doszło do uszkodzenia osłony reaktora, a wybuch nie doprowadzi do wycieku radioaktywnego na dużą skalę. Podczas konferencji podano, że w elektrowni pracuje obecnie specjalna ekipa ratownicza, a poziom radioaktywności wzrasta w przewidywany wcześniej sposób. Przedstawiciel rządu dodał, że na wypadek negatywnego rozwoju wydarzeń władze zbierają i rozdysponowują zapasy jodu.
W ciągu minionej doby poziom promieniowania radioaktywnego wokół elektrowni wzrastał bardzo szybko, momentami przekraczając nawet ośmiokrotnie dopuszczalne normy. Według informacji pozyskanych przez agencje prasowe poziom promieniowania aktualnie już spada, jednak wciąż przekracza normy. Zarząd firmy Tokyo Electric Power Co. (TEPCO) obsługującej większość japońskich elektrowni w tym wydał oświadczenie, w którym poinformował, że utracono również możliwość kontroli ciśnienia w trzech reaktorach elektrowni Fukushima I i Fukushima II. Gdy ciśnienie osiągnie poziom niebezpieczny może okazać się koniecznym dokonanie kontrolowanego wycieku radioaktywnego.
Japońska Komisja Bezpieczeństwa Nuklearnego poinformowała, że z rejonów obydwu elektrowni ewakuowano ponad 51 tysięcy ludzi. Ewakuacja objęła 20 kilometrowy obszar wokół obydwu elektrowni. Na zagrożone tereny udał się osobiście premier Japonii Naoto Kan.
Na terenach dotkniętych piątkowym trzęsieniem ziemi i tsunami znajduje się osiem elektrowni jądrowych:
Fukushima Daiichi (Fukushima I) - 3 reaktory wyłączone, 3 w trakcie planowego przeglądu technicznego
Fukushima Daini (Fukushima II) - 4 reaktory, wszystkie automatycznie wyłączone
Hamaoka - 3 reaktory, 2 normalnie pracują, jeden w trakcie planowego przeglądu technicznego
Higashidori - 1 reaktor, w trakcie planowego przeglądu technicznego
Kashiwazaki-Kariwa (największa elektrownia jądrowa na świecie) - 7 reaktorów, 4 normalnie pracują, 3 nie pracowały w momencie trzęsienia ziemi
Onagawa - 3 reaktory, wszystkie automatycznie wyłączone
Tokai - 1 reaktor, automatycznie wyłączony
Tomari - 3 reaktory, wszystkie normalnie pracują.
W momencie, gdy wstrząsy, mierzone przez akcelerometry elektrowni, przekroczyły dopuszczalne poziomy, urządzenia samoczynnie wprowadziły do rdzeni pręty pochłaniające neutrony, co spowodowało zatrzymanie przebiegających w reaktorach reakcji rozszczepiania jąder uranu.
Pełny zapis audio debaty, która odbyła się w Centrum Nauki Kopernik 1 grudnia 2010 roku.
Ze stron Centrum Nauki Kopernik:
Zapraszamy na inaugurację cyklu debat „Uwolnij myślenie. Spotkania humanistów z przyrodnikami” - 1 grudnia, o godzinie 19:00.
Ta inicjatywa, realizowana wspólnie z Centrum Myśli Jana Pawła II jest jednym z pierwszych, niezwiązanych z wystawami działań programowych Centrum Nauki Kopernik w nowym budynku.
„Uwolnij myślenie” dąży do zbliżenia dwóch światów – przyrodników i humanistów. Z niepokojem obserwujemy, że rozwój nauki powoduje coraz większe problemy komunikacyjne i tworzy mur między naukami przyrodniczymi i humanistycznymi. W trakcie siedmiu comiesięcznych spotkań postaramy się stworzyć wspólną przestrzeń porozumienia i wymiany poglądów.
Pierwsza debata, zatytułowana „Nauka w ryzach kultury” pomoże odpowiedzieć na pytanie, w jaki sposób badania naukowe, sposób ich prowadzenia i kierunki zależą od kultury, w której proces ma miejsce. Czy kultura ogranicza naukę? Jak wpływa nauka na kulturę? Dyskusję zainaugurują prof. Maria Poprzęcka, prof. Krzysztof Meissner oraz prof. Jerzy Vetulani, który zgodził się przyjąć również rolę moderatora dyskusji. Jako ekspertów zaprosiliśmy wybitnych naukowców, dziennikarzy, prawników oraz przedstawicieli świata kultury. W kolejnych odcinkach cyklu goście dyskutować będą m.in. o tym czym jest życie, jak powstało życie na ziemi oraz skąd się bierze świadomość i tożsamość.
Prof. Marian Kozielski opowiada o tym co to jest DNA. Po raz kolejny sprawdzamy Wikipedię, tym razem z Markiem Mazurkiewiczem. Jak zmienić kod DNA w komórce, do czego może posłużyć manipulacja DNA, kilka filozoficznych rozważań na ten temat i kilka dygresji.
Z Wikinews na temat rewolucji w biologii:
Na specjalnej konferencji prasowej naukowcy z amerykańskiej agencji kosmicznej donieśli o odkryciu bakterii, w której kodzie genetycznym zidentyfikowano arsen. To pierwsza znana forma życia na Ziemi, w której pierwiastek inny niż tlen, węgiel, wodór, azot, czy fosfor składa się na strukturę DNA.
Rozmowa z dr Zbigniewem Reminem - geologiem z Uniwersytetu Warszawskiego, który kandyduje - w kategorii Naukowiec/Instytucja naukowa - w VI edycji konkursu "Popularyzator Nauki", organizowanego przez serwis Nauka w Polsce PAP przy współpracy Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Zdjęcie z dzisiejszego dnia ze strony www.geopic.pl
biotyt_granit_biotite_granite
autor [author]: Emilia Jarochowska gdzie [where]: Pikes Peak, Kolorado [Pikes Peak, Colorado] wiek [age]: prekambr, około 1.1 mld lat [Precambrian, about 1.1 billions of years]
Dziś kryształy biotytu bezpośrednio w batolicie Pikes Peak o wieku ponad jednego miliarda lat – dokładnie 1.08 Ga. Batolit to zwykle pokaźnych rozmiarów struktura geologiczna, odsłonięta na powierzchni, utworzona z zastygłej we wnętrzu ziemi magmy. Batolitami nazywamy ciała skalne mające zwykle dosyć dużą powierzchnię – kilkadziesiąt kilometrów kwadratowych. Skały tworzącebatolity nazywane są skałamiplutonicznymi. Jedną z takich skał są różnego rodzaju granitoidy [taki jak np. na zdjęciu]. Kryształy biotytu na fotografii mają po kilka cm długości [skala ma 5 cm].
W audycji rozmawiamy o nagrodzonym tegoroczną Nagrodą Nobla z Fizyki Grafenie. jego możliwych zastosowaniach i właściwościach.
Odpowiadamy też na pytania słuchaczy:
...chciałbym się dowiedzieć jaka barierę będą musieli pokonać fizycy i chemicy w przyszlosci aby nadprzewodniki istnialy w temperaturze pokojowej. Wiem ze to wynika z uporzadkowania atomow w przewodniku i wraz ze spadkiem temperatury maleje entropia, czyli nieuporzadkowanie, co zwiększa przewodnictwo, czy tez zmniejsza opor (możliwe, że się myle bo to moje osobiste przypuszczenia). Temat jest tak interesujacy ponieważ taki nadprzewodnik mialby zastosowanie na calym swiecie, jako linie wysokiego napiecia, ponieważ na obecnych instalacjach sa duze straty pradu. Z tego powodu mozna by bylo wytwarzac tanszy prad i transportowac go dalej bez strat.
Co by było gdyby Ziemia przestała się obracać (zapadłaby sie?)
Centrum nauki Kopernik na warszawskim Powiślu niedługo będzie dostępne dla wszystkich chętnych do zapoznania się z niezwykłą ekspozycją. O tym co w najbliższym czasie zdarzy się w związku z tym, jaką ofertę przedstawi CNK w najbliższym czasie również nauczycielom rozmawiam z Katarzyną Nowicką.
Nobel w dziedzinie Fizyki za 2010 rok został przyznany za przełomowe badania nad grafenem.
Grafen jest w skali atomowej dwuwymiarową siatką o strukturze plastra miodu złożoną z atomów węgla.Zdjęcie: Alexander Alus, licencjonowanych przez Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0
Okno, w którym mogliśmy śledzić na żywo przebieg uroczystości ogłoszenia wyników:
Dzisiejsza audycja składa się głównie z odpowiedzi na pytania jednego ze słuchaczy. Łukasz Lubiński prowadzi podkast Energetyka i technika jądrowa. Pytania Łukasza:
1. Mówi się, że atom to niepodzielna cząstka. Istnieją jednak kwarki, leptony itd. Czy w takim razie kwarki to jeszcze mniejsza część atomu? Czy można powiedzieć, że atom można podzielić? Takiego podziału bodaj dokonał Lederman w książce "Boska cząstka". 2. Jak to jest, że elektrony krążą po określonych orbitach? Dlaczego tylko kwant promieniowania może doprowadzić, do zmiany poziomu kwantowego? Czy istnieją może inne formy wzbudzania elektronów?